Böyle hissedeceğimi düşünmezdim,hayal bile edemezdim…

Saint Petersburg 11 yaşlarımdan beri görmek istediğim bir şehirdi. Belki yengemin Peter li olmasından ve onun bana çocuk yaşta oranın fotoğraflarını göstermesinden ötürüdür. Er ya da geç, hayalleriniz gerçek oluyor eğer peşinde koşarsanız.

Rusya daki ilk şantiyemi bitirdikten sonra herkesin aksine ben Türkiye ye dönmek yerine, biletimi Saint Petersburg a aldım. Hayallerin gerçek olması gerekirdi. Şansıma Novorossyisk deki son günlerimde Saint Petersburg dan arkadaşımı ziyarete Oksana kalmıştı ve bir Peterli ile birlikte dönecektim. Krasnodar havaalanında milattan kalma Rus havayollarının bayan pilotlu uçağına bindik .) Her ne kadar Oksana bayan pilot olmasından ve uçaktan yana çekingenliği olsa da indik Pulkova havaalanına.

Öyle bir his oluştu ki ben de, sanki yıllardır hasretini çektiğim, uzun yıllar yaşadığım evime dönüyordum. Çok fazla yer gezdim. Çok güzel şehirler gördüm ama hiçbirisi bu etkiyi yapmadı bende. Hatta İstanbul bile !

Onca yorgunluğa rağmen, yüzümde bir gülücükle gecenin 3 üne kadar dolaştım o güzelim sokaklarda. Açlığımı dahi unutmuştum ki, o saatlerde diye düşünüp Nevskiy de yemek yiyecek bir yer bakmıştık.

İlk seferinde 6 gün kalmıştım. 6 günde karış karış , ayaklarıma ağrılar girene kadar gezdim. Her gün bir başkaydı. Peter de özellikle gidip tarihi yerleri gezmeniz gerekmez. Sıradan bir sokağına girseniz bile, o size bambaşka bir hava katacaktır. Hiçbir şehir bu denli kendi içinde bir bütün oluşturamazdı sanırım. Her yapı birbirinden farklı ve hepsi sanki bir bedenin parçası gibi. Hatta buna yeni yapılan binalarda dahil. İnsanları beyefendi, nazik, kültürlü. 7×24 canlı, sayısız aktiveteyi sizlere sunacak bir şehir.

O günden sonra ne zaman Rusya içi bir yere yolculuk yapacak olsam, bir şekilde yolumu oraya düşürürüm. Kimi günler kışın en çetin vaktinde sadece bir gece orada geçirebilmek için Sibirya dan geldiğimi hatırlarım. Her seferinde de aynı his beni karşılar. Her seferinde aynı sıcaklığı ile karşılar beni.

Bir yanım da her zaman oradadır…

Volgograd – Rusya / Haziran 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − three =